Zašto angažirati agenciju Perla nekretnine?
Ako ste se našli u situaciji da prodajete nekretninu Perla nekretnine je tu za Vas: da Vam uštedi vrijeme, osigura pravnu i administrativnu podršku te uz profesionalni i prijateljski savjet pomogne prodati Vašu nekretninu.
Naši agenti dolaze na lokaciju napraviti stručnu procjenu tržišne vrijednosti nekretnine te zajednički sa vama sudjeluju u formiranju cijene. Donose ugovor o posredovanju kojim se definiraju posrednički odnosi, te uzimaju podaci od nekretnine i profesionalne fotografije nekretnine: interijera, eksterijera, pogleda te svih bitnih kadrova za oglašavanje nekretnine.
Perla nekretnine za vas oglašava nekretninu na našoj Perla web stranici te na svim ostalim najrelevantnijim portalima za oglašavanje nekretnina kao što su: Njuškalo, Index, Crozilla…
Naši agenti se brinu o dovođenju provjerenih kupaca na razgledavanje nekretnine u unaprijed dogovoreno vrijeme. Brinu se o načinu prezentacije nekretnine koji počinje prvim kontaktom, a završava dogovorom o kupnji.
Perla nekretnine za vas vrši pregovore s kupcima, dogovara kupoprodajnu cijenu, dinamiku plaćanja, nudi kompletnu pravnu pomoć u izradi predugovora, ugovora, tabularne isprave te sve ostale popratne dokumentacije.
Sa svakim klijentom potpisuje se Ugovor o posredovanju, ovisno o traženoj usluzi.
Kolika je cijena usluga Perla nekretnine?
Nema troškova za traženje nekretnina na perlanekretnine.hr, ili obilaske nekretnina i stručno savjetovanje sa našim agentima.
Ako se odlučite prodati nekretninu pomoću nas, mi ćemo Vam naplatiti naknadu koja nam omogućuje da Vam pružimo najbolju moguću uslugu, od oglašavanja putem raznih portala, do kvalificiranih i stručnih agenata koji će prodaji pristupiti profesionalno i ozbiljno.
Ukoliko prodajete nekretninu, naši agenti će Vas upoznati sa svim pravima i obvezama kao i o visini posredničke provizije.
Provizija se naplaćuje u postocima od ukupnog postignutog iznosa kupoprodajne cijene.
Agencijska provizija iznosi 3% + PDV od konačno dogovorene kupoprodajne cijene i naplaćuje se po potpisanom ugovoru ili predugovoru o kupoprodaji nekretnine te primljenoj kupoprodajnoj cijeni ili kapari. Ukoliko nekretninu prodate sami ili odustanete od prodaje, Perla nekretnine prema vama nema nikakvih potraživanja.
Najbitnije nam je zadovoljstvo naših klijenata te ćemo se potruditi da proces kupoprodaje prođe bez imalo nepotrebnog stresa za vas.
Koju dokumentaciju je potrebno pripremiti za prodaju nekretnine?
Stanovi:
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta);
Energetski certifikat;
Tlocrt stana ili etažni elaborat;
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Kuće:
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta);
Kopija katastarskog plana;
Energetski certifikat;
Tlocrti;
Građevinska dozvola i Uporabna dozvola;
Za kuće starije od 1968. godine "Uvjerenje o izgradnji prije 1968.g."
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Građevinska zemljišta:
Kopija katastarskog plana;
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta) ili broj katastarske čestice i katastarska općina;
Lokacijska informacija za zemljišta (kojeg izdaje Upravni odjel nadležnog grada ili općine);
Osiguran pristupni put (u vlasništvu općine, države ili upisano pravo služnost prolaza);
Uvjete o priključenju na infrastrukturu, mogućnosti priključenja na vodovodnu i električnu mrežu te gradsku kanalizaciju (potrebno i poželjno je raspitati se kod nadležnih tijela mogućnosti i troškove priključenja - ovo se pokazalo kao jako bitna informacija pri odluci kupca za kupnju zemljišta).
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Građevinska zemljišta s dozvolom:
Kopija katastarskog plana;
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta) ili broj katastarske čestice i katastarska općina;
Uvjete o priključenju na infrastrukturu, mogućnosti priključenja na vodovodnu i električnu mrežu te gradsku kanalizaciju (potrebno i poželjno je raspitati se kod nadležnih tijela mogućnosti i troškove priključenja - ovo se pokazalo kao jako bitna informacija pri odluci kupca za kupnju zemljišta);
Akt o građenju (Rješenje o uvjetima građenja, Potvrda glavnog projekta ili Građevinska dozvola);
Projekt,
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Poljoprivredna zemljišta:
Kopija katastarskog plana (izdaje ga Ured za katastar nadležnog grada ili općine);
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta).
Uvjerenje o namjeni zemljišta (kojeg izdaje Upravni odjel nadležnog grada ili općine);
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Koliki je porez na promet nekretnina u RH?
Porezni obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.
Porez na promet svih vrsta nekretnina (zemljišta, građevina i njihovih dijelova) plaća se po jedinstvenoj poreznoj stopi od 3%. Porez na promet nekretnina od 3% plaća se na poreznu osnovicu za utvrđivanje poreza na promet nekretnina.
Porez na promet nekretnina placa se pri svakom prometu nekretnina odnosno pri svakom stjecaju vlasništva nekretnina, bez obzira na to stječu li se nekretnine naplatnim pravnim poslom, nasljeđivanjem, darovanjem ili na drugi način bez naknade.
Osnovica je tržišna vrijednost nekretnine u trenutku nastanka porezne obveze. Porezna uprava utvrđuje osnovicu poreza na promet nekretnina kao tržišnu vrijednost nekretnine, u pravilu, iz isprave o stjecanju ako je ukupan iznos naknade koju daje ili isplaćuje prodavatelj približno jednak cijena koje se postižu ili se mogu postići na tržištu.
Tko vrši prijavu poreza na promet nekretnina?
Prijava porezne obveze smatra se izvršena dostavom isprava od javnih bilježnika i sudova, a obveznik poreza na promet nekretnina dužan je podnijeti obrazac kod prijave prometa nekretnina samo u slučaju ako isprava nije ovjerena kod javnog bilježnika ili ju nije izdao sud ili javnopravno tijelo u okviru svojih nadležnosti. Nadležna porezna ispostava donosi Privremeno porezno rješenje odnosno Porezno rješenje o plaćanju poreza na promet nekretnina.
Na koje nekretnine se plaća PDV?
Na određene promete nekretnina u kojima se kao isporučitelji pojavljuju obveznici u sustavu poreza na dodanu vrijednost plaća se porez na dodanu vrijednost po poreznoj stopi od 25% kroz cijenu nekretnine koja se postiže na tržištu.
Da bi nekretnina podlijegala obvezatnom plaćanju PDV-a, kumulativno moraju biti ispunjena dva uvjeta:
1. isporučitelj nekretnine je poduzetnik u sustavu PDV-a
2. radi se o isporuci nekretnina: građevina ili dio građevine (uključujući zemljište na kojem se one nalaze) prije prvog nastanjenja odnosno ako od korištenja nije prošlo više od dvije godine ili ako se radi o isporuci građevinskog zemljišta.
Svaka se druga isporuka nekretnine koju izvršava poduzetnik u sustavu PDV-a, u pravilu, oporezuje porezom na promet nekretnina, uz moguće izuzetke propisane Zakonom o PDV-u. Mogući izuzetak je pravo izbora (optiranje) između plaćanja poreza na promet nekretnina i PDV-a.
Mogućnost optiranja za obračun PDV-a moguća je samo u slučaj kada je isporučitelj nekretnine obveznik u sustavu PDV-a, ne radi se o nekretnini za koju postoji obveza obračuna PDV-a, već o bilo kojoj drugoj nekretnini, a stjecatelj je ponovno osoba u sustavu PDV-a.
Koji su uvjeti za kupnju nekretnine u Hrvatskoj stranim državljanima?
Državljani i pravna osoba iz država članica Europske unije stječu pravo vlasništva na nekretninama u Republici Hrvatskoj pod istim pretpostavkama kao i domaće fizičke i pravne osobe, s time da državljani i pravne osobe iz država članica Europske unije i dalje ne mogu stjecati pravo vlasništva na poljoprivrednom zemljištu, odnosno na nekretninama koje se nalaze u zaštićenim dijelovima prirode.
Državljanima ili pravnim osobama izvan država članica Europske unije za stjecanje prava vlasništva nad nekretninama u Republici Hrvatskoj potrebna je suglasnost ministarstva pravosuđa, a istu mogu dobiti samo ako postoji uzajamnost za stjecanje prava vlasništva na nekretninama u Republici Hrvatskoj između države državljanina i Republike Hrvatske.
Tko sastavlja ugovore o kupoprodaji te gdje se vrši ovjera istih?
Ugovore o kupoprodaji sastavlja naš partnerski odvjetnički tim. Prije sastavljanja Ugovora odvjetnički tim detaljno pregleda podatke iz zemljišne knjige za svaku nekretninu. Ugovor o kupoprodaji ugovorne strane idu ovjeriti kod javnog bilježnika uz prisutnost agenta. Ovjeru Ugovora u Republici Hrvatskoj vrše javni bilježnici dok se Ugovori u inozemstvu ako se radi o hrvatskim državljanima mogu ovjeriti u diplomatsko konzularnim predstavništvima RH u inozemstvu.
Što je ugovor o posredovanju?
Ugovorom o posredovanju u prometu nekretnina obvezuje se posrednik da će nastojati naći i dovesti u vezu s nalogodavcem osobu radi pregovaranja i sklapanja određenoga pravnog posla o prijenosu ili osnivanju određenoga prava na nekretnini, a nalogodavac se obvezuje da će mu isplatiti određenu posredničku naknadu ako taj pravni posao bude sklopljen.
Ugovor o posredovanju nije ugovor kojim se prometuje nekretnina.
Što je izvadak iz zemljišne knjige (vlasnički list)?
Izvadak iz zemljišne knjige je javna isprava koja prikazuje činjenično i pravno stanje nekretnine u trenutku izdavanja izvatka te je on jedini dokaz o pravu vlasništva na nekoj nekretnini. Na temelju izvatka iz zemljišne knjige sklapaju se svi pravni poslovi vezani uz nekretnine (ugovori o darovanju, kupoprodaji, zalogu).
Zemljišnoknjižni izvadak je dokaz o vlasništvu ili nekom drugom pravu koje može biti predmetom upisa u zemljišnu knjigu. Izvadci iz zemljišne knjige uživaju javnu vjeru i imaju dokaznu snagu javnih isprava.
Što su to zemljišne knjige?
Zemljišne knjige su javne knjige u koje se upisuju nekretnine, vlasništvo i druga stvarna prava, neka obvezna prava na nekretninama te određeni odnosi relevantni za pravni promet nekretnina.
Prema tome, zemljišne knjige su javne knjige, koje se vode na temelju podataka katastarske izmjere, pri čemu zemljišne knjige vode općinski sudovi.
Što je katastar?
Katastar je evidencija koja sadrži podatke o česticama zemljine površine i zgradama koje trajno leže na zemljinoj površini ili ispod nje te o posebnim na zemljinoj površini. Katastarsku evidenciju vode područni uredi Državne geodetske uprave te Gradski ured za katastar i geodetske poslove Grada Zagreba. Uredi u kojima se vodi katastar popularno se nazivaju katastarski uredi ili samo katastar.
Što je građevinska dozvola?
Građevinska dozvola je dokument (upravni akt - rješenje) na temelju kojega se može započeti gradnja građevine. Njime se utvrđuje da je glavni, odnosno idejni projekt izrađen u skladu s propisima i utvrđenim uvjetima koje mora ispunjavati građevina na određenoj lokaciji te da su ispunjeni svi potrebni preduvjeti za gradnju.
Što je uporabna dozvola?
Uporabna dozvola dokaz je da je nekretnina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom i da se smije upotrebljavati. Vrlo je važno pri kupnji provjeriti legalnost građevine, a to znači građevinsku odnosno uporabnu dozvolu.
Važno je napomenuti, kako i banke često traže predočenje uporabne dozvole u postupku odobravanja stambenih kredita. Prodavatelj prije kupnje treba predočiti uporabnu dozvolu (ili rješenje o izvedenom stanju) s klauzulom pravomoćnosti.
Što je etažni elaborat?
Etažiranje je postupak kojim se uspostavlja vlasništvo nad točno određenim dijelom zgrade, te njegovo upisivanje u zemljišne knjige koje su jedini pravni dokaz o vlasništvu nekretnine.
Etažnim elaboratom odnosno planom posebnih dijelova zgrade, grafički se i tekstualno određuju posebni suvlasnički dijelovi u zgradi, pripadajući sporedni dijelovi te udjeli pojedinih suvlasnika u vlasništvu nad zajedničkim dijelovima zgrade i zemljišta na kojem je zgrada izgrađena.
Vlasnik stana u neetažiranoj zgradi, vlasnik je jednog nedefiniranog dijela te zgrade.
Svakom suvlasniku zgrade, osim stana, pripada i udio u zajedničkim prostorijama zgrade (podrum, drvarnica, stubišta, hodnici, tavan) i dio zemljišta na kojem je izgrađena zgrada. Ukoliko zgrada nije etažirana, neće biti potpuno jasno koji je dio zgrade i u kakvom je udjelu u nečijem vlasništvu.
Što je tabularna izjava?
Tabularna isprava/izjava je dokument kojim prodavatelj izjavljuje da je nekretnina u cijelosti isplaćena te da dopušta upis prava vlasništva u zemljišnim knjigama na kupca. Prodavatelj mora izdati kupcu tabularnu ispravu/izjavu, ako je kupac svoje obveze izvršio na uredan način, odnosno isplatio ugovorenu cijenu.
Tabularna isprava/izjava može biti dio kupoprodajnog ugovora ili se može izdati kao zaseban dokument.
Tabularna isprava/izjava također mora biti ovjerena od strane javnog bilježnika.
Nova ili korištena nekretnina?
Kada su u pitanju porezne obaveze kod kupovine nekretnina, prva je pitanje je li nekretnina nova (tj., je li bila nastanjena) ili nije.
Ako kupujete novu nekretninu (tj. onu koja nije bila nastanjena) od obveznika PDV-a, tada ste dužni platiti PDV (25 %) na isporuku građevine (ili dijela građevine), uključujući zemljište na kojem se građevina nalazi. Isto se odnosi i na kupovinu korištene građevine sa zemljištem unutar dvije godine ako je isporučitelj građevine obveznik PDV-a. U ovom slučaju ne trebate platiti porez na promet nekretnina.
Ako kupujete nekretninu koja ne spada u prethodnu kategoriju, tada ste pri kupnji nekretnine dužni platiti porez na promet nekretnina po stopi od 3% u odnosu na tržišnu vrijednost nekretnine u trenutku nastanka porezne obveze. Zahvaljujući tome što se ugovor o kupoprodaji nekretnine ovjerava kod javnog bilježnika, isprave o stjecanju nekretnine upravo oni, javni bilježnici, dostavljaju u nadležnu poreznu upravu, koja zatim izdaje privremeno porezno rješenje. Stjecatelj nekretnine dužan je u roku od 15 dana od dana dostave poreznog rješenja platiti utvrđeni iznos poreza.
Tko je oslobođen poreza na promet nekretnina?
Poreza na promet nekretnina oslobođene su razne kategorije građana, i to u slučaju:
● Darovanja i nasljeđivanja bez naknade od strane bračnog i izvanbračnog druga, potomaka i predaka u uspravnoj liniji
● Razdiobe zajedničkog vlasništva u slučaju razvoda
● Zaštićenih najmoprimaca
● Stanarskog prava
● Ostalo.
Podrobne informacije o tome tko je sve oslobođen poreza na promet nekretnina i pod kojim uvjetima nalaze se na stranicama Porezne uprave: https://www.porezna-uprava.hr/Gradani/Stranice/Nekretnine/Vodi%c4%8d-za-stjecatelja-nekretnine.aspx
Što je subvencioniranje stambenih kredita od strane APN-?
Subvencioniranje stambenih kredita je mjera pomoći Vlade Republike Hrvatske kojom se hrvatskim državljanima želi olakšati stambeno zbrinjavanje kroz otplatu dijela stambenog kredit.
Zahtjev za subvencioniranje stambenog kredita zajedno sa zahtjevom za stambeni kredit podnosi se u kreditnu instituciju u kojoj se podiže stambeni kredit.
Prijaviti se mogu hrvatski državljani koji nisu stariji od 45 godina te koji, isto kao i njihovi izvanbračni partneri, supružnici i neformalni životni partneri, u vlasništvu nemaju stan odnosno kuću koji su u takvom stanju uporabljivosti da postoje osnovni higijensko-tehnički uvjeti za život, odnosno koji u vlasništvu imaju samo jedan stan ili kuću koji su u takvom stanju uporabljivosti da postoje osnovni higijensko-tehnički uvjeti za život, ali je prodaju radi kupnje veće. Subvencioniranje kredita odobrava se za kupnju stana ili kuće, odnosno za gradnju kuće čija cijena s PDV-om ne prelazi 1500 eura po kvadratu. Cijena može biti veća, ali se u tom slučaju njezina razlika neće subvencionirati.
Korisnik subvencije ima obvezu prijave svog prebivališta i prebivališta članova kućanstva navedenih u zahtjevu na adresi kupljenog stana ili kuće, odnosno izgrađene kuće, u roku od 30 dana od dana stupanja u posjed stana ili kuće, u kontinuitetu sve do isteka roka od dvije godine nakon roka subvencioniranja kredita.
Ograničen je ukupan iznos kredita do maksimalnih 100.000 eura. Stambeni kredit može biti veći od tog iznosa ali se neće subvencionirati. Također, rok otplate kredita ne smije biti kraći od 15 godina.
Više o tome na linku: https://apn.hr/subvencionirani-stambeni-krediti/najcesca-pitanja
Što je bitno provjeriti kod nekretnine?
Kod nekretnine dvije su stvari koje moraju biti uredne, a to su kao prvo uredno vlasništvo nekretnine, a potom, ako se radi o izgrađenoj nekretnini, legalnost objekta. Za zemljišta iz naše ponude prije oglašavanja nastojimo od vlasnika dobiti dokument Lokacijska informacija koji se podiže u nadležnom upravnom odjelu za prostorno uređenje, a u tom dokumentu već vidimo u kojoj zoni se zemljište nalazi, koja mu je namjena i koji se prostorni planovi odnose na to zemljište i gdje se može izvršiti uvid u navedene prostorne planove.
Ako ste se našli u situaciji da prodajete nekretninu Perla nekretnine je tu za Vas: da Vam uštedi vrijeme, osigura pravnu i administrativnu podršku te uz profesionalni i prijateljski savjet pomogne prodati Vašu nekretninu.
Naši agenti dolaze na lokaciju napraviti stručnu procjenu tržišne vrijednosti nekretnine te zajednički sa vama sudjeluju u formiranju cijene. Donose ugovor o posredovanju kojim se definiraju posrednički odnosi, te uzimaju podaci od nekretnine i profesionalne fotografije nekretnine: interijera, eksterijera, pogleda te svih bitnih kadrova za oglašavanje nekretnine.
Perla nekretnine za vas oglašava nekretninu na našoj Perla web stranici te na svim ostalim najrelevantnijim portalima za oglašavanje nekretnina kao što su: Njuškalo, Index, Crozilla…
Naši agenti se brinu o dovođenju provjerenih kupaca na razgledavanje nekretnine u unaprijed dogovoreno vrijeme. Brinu se o načinu prezentacije nekretnine koji počinje prvim kontaktom, a završava dogovorom o kupnji.
Perla nekretnine za vas vrši pregovore s kupcima, dogovara kupoprodajnu cijenu, dinamiku plaćanja, nudi kompletnu pravnu pomoć u izradi predugovora, ugovora, tabularne isprave te sve ostale popratne dokumentacije.
Sa svakim klijentom potpisuje se Ugovor o posredovanju, ovisno o traženoj usluzi.
Kolika je cijena usluga Perla nekretnine?
Nema troškova za traženje nekretnina na perlanekretnine.hr, ili obilaske nekretnina i stručno savjetovanje sa našim agentima.
Ako se odlučite prodati nekretninu pomoću nas, mi ćemo Vam naplatiti naknadu koja nam omogućuje da Vam pružimo najbolju moguću uslugu, od oglašavanja putem raznih portala, do kvalificiranih i stručnih agenata koji će prodaji pristupiti profesionalno i ozbiljno.
Ukoliko prodajete nekretninu, naši agenti će Vas upoznati sa svim pravima i obvezama kao i o visini posredničke provizije.
Provizija se naplaćuje u postocima od ukupnog postignutog iznosa kupoprodajne cijene.
Agencijska provizija iznosi 3% + PDV od konačno dogovorene kupoprodajne cijene i naplaćuje se po potpisanom ugovoru ili predugovoru o kupoprodaji nekretnine te primljenoj kupoprodajnoj cijeni ili kapari. Ukoliko nekretninu prodate sami ili odustanete od prodaje, Perla nekretnine prema vama nema nikakvih potraživanja.
Najbitnije nam je zadovoljstvo naših klijenata te ćemo se potruditi da proces kupoprodaje prođe bez imalo nepotrebnog stresa za vas.
Koju dokumentaciju je potrebno pripremiti za prodaju nekretnine?
Stanovi:
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta);
Energetski certifikat;
Tlocrt stana ili etažni elaborat;
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Kuće:
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta);
Kopija katastarskog plana;
Energetski certifikat;
Tlocrti;
Građevinska dozvola i Uporabna dozvola;
Za kuće starije od 1968. godine "Uvjerenje o izgradnji prije 1968.g."
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Građevinska zemljišta:
Kopija katastarskog plana;
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta) ili broj katastarske čestice i katastarska općina;
Lokacijska informacija za zemljišta (kojeg izdaje Upravni odjel nadležnog grada ili općine);
Osiguran pristupni put (u vlasništvu općine, države ili upisano pravo služnost prolaza);
Uvjete o priključenju na infrastrukturu, mogućnosti priključenja na vodovodnu i električnu mrežu te gradsku kanalizaciju (potrebno i poželjno je raspitati se kod nadležnih tijela mogućnosti i troškove priključenja - ovo se pokazalo kao jako bitna informacija pri odluci kupca za kupnju zemljišta).
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Građevinska zemljišta s dozvolom:
Kopija katastarskog plana;
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta) ili broj katastarske čestice i katastarska općina;
Uvjete o priključenju na infrastrukturu, mogućnosti priključenja na vodovodnu i električnu mrežu te gradsku kanalizaciju (potrebno i poželjno je raspitati se kod nadležnih tijela mogućnosti i troškove priključenja - ovo se pokazalo kao jako bitna informacija pri odluci kupca za kupnju zemljišta);
Akt o građenju (Rješenje o uvjetima građenja, Potvrda glavnog projekta ili Građevinska dozvola);
Projekt,
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Poljoprivredna zemljišta:
Kopija katastarskog plana (izdaje ga Ured za katastar nadležnog grada ili općine);
Izvadak iz zemljišne knjige (Vlasnički list - može i s interneta).
Uvjerenje o namjeni zemljišta (kojeg izdaje Upravni odjel nadležnog grada ili općine);
Dokaz o državljanstvu kupca (preslika domovnice, osobne iskaznice ili putovnice).
Koliki je porez na promet nekretnina u RH?
Porezni obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.
Porez na promet svih vrsta nekretnina (zemljišta, građevina i njihovih dijelova) plaća se po jedinstvenoj poreznoj stopi od 3%. Porez na promet nekretnina od 3% plaća se na poreznu osnovicu za utvrđivanje poreza na promet nekretnina.
Porez na promet nekretnina placa se pri svakom prometu nekretnina odnosno pri svakom stjecaju vlasništva nekretnina, bez obzira na to stječu li se nekretnine naplatnim pravnim poslom, nasljeđivanjem, darovanjem ili na drugi način bez naknade.
Osnovica je tržišna vrijednost nekretnine u trenutku nastanka porezne obveze. Porezna uprava utvrđuje osnovicu poreza na promet nekretnina kao tržišnu vrijednost nekretnine, u pravilu, iz isprave o stjecanju ako je ukupan iznos naknade koju daje ili isplaćuje prodavatelj približno jednak cijena koje se postižu ili se mogu postići na tržištu.
Tko vrši prijavu poreza na promet nekretnina?
Prijava porezne obveze smatra se izvršena dostavom isprava od javnih bilježnika i sudova, a obveznik poreza na promet nekretnina dužan je podnijeti obrazac kod prijave prometa nekretnina samo u slučaju ako isprava nije ovjerena kod javnog bilježnika ili ju nije izdao sud ili javnopravno tijelo u okviru svojih nadležnosti. Nadležna porezna ispostava donosi Privremeno porezno rješenje odnosno Porezno rješenje o plaćanju poreza na promet nekretnina.
Na koje nekretnine se plaća PDV?
Na određene promete nekretnina u kojima se kao isporučitelji pojavljuju obveznici u sustavu poreza na dodanu vrijednost plaća se porez na dodanu vrijednost po poreznoj stopi od 25% kroz cijenu nekretnine koja se postiže na tržištu.
Da bi nekretnina podlijegala obvezatnom plaćanju PDV-a, kumulativno moraju biti ispunjena dva uvjeta:
1. isporučitelj nekretnine je poduzetnik u sustavu PDV-a
2. radi se o isporuci nekretnina: građevina ili dio građevine (uključujući zemljište na kojem se one nalaze) prije prvog nastanjenja odnosno ako od korištenja nije prošlo više od dvije godine ili ako se radi o isporuci građevinskog zemljišta.
Svaka se druga isporuka nekretnine koju izvršava poduzetnik u sustavu PDV-a, u pravilu, oporezuje porezom na promet nekretnina, uz moguće izuzetke propisane Zakonom o PDV-u. Mogući izuzetak je pravo izbora (optiranje) između plaćanja poreza na promet nekretnina i PDV-a.
Mogućnost optiranja za obračun PDV-a moguća je samo u slučaj kada je isporučitelj nekretnine obveznik u sustavu PDV-a, ne radi se o nekretnini za koju postoji obveza obračuna PDV-a, već o bilo kojoj drugoj nekretnini, a stjecatelj je ponovno osoba u sustavu PDV-a.
Koji su uvjeti za kupnju nekretnine u Hrvatskoj stranim državljanima?
Državljani i pravna osoba iz država članica Europske unije stječu pravo vlasništva na nekretninama u Republici Hrvatskoj pod istim pretpostavkama kao i domaće fizičke i pravne osobe, s time da državljani i pravne osobe iz država članica Europske unije i dalje ne mogu stjecati pravo vlasništva na poljoprivrednom zemljištu, odnosno na nekretninama koje se nalaze u zaštićenim dijelovima prirode.
Državljanima ili pravnim osobama izvan država članica Europske unije za stjecanje prava vlasništva nad nekretninama u Republici Hrvatskoj potrebna je suglasnost ministarstva pravosuđa, a istu mogu dobiti samo ako postoji uzajamnost za stjecanje prava vlasništva na nekretninama u Republici Hrvatskoj između države državljanina i Republike Hrvatske.
Tko sastavlja ugovore o kupoprodaji te gdje se vrši ovjera istih?
Ugovore o kupoprodaji sastavlja naš partnerski odvjetnički tim. Prije sastavljanja Ugovora odvjetnički tim detaljno pregleda podatke iz zemljišne knjige za svaku nekretninu. Ugovor o kupoprodaji ugovorne strane idu ovjeriti kod javnog bilježnika uz prisutnost agenta. Ovjeru Ugovora u Republici Hrvatskoj vrše javni bilježnici dok se Ugovori u inozemstvu ako se radi o hrvatskim državljanima mogu ovjeriti u diplomatsko konzularnim predstavništvima RH u inozemstvu.
Što je ugovor o posredovanju?
Ugovorom o posredovanju u prometu nekretnina obvezuje se posrednik da će nastojati naći i dovesti u vezu s nalogodavcem osobu radi pregovaranja i sklapanja određenoga pravnog posla o prijenosu ili osnivanju određenoga prava na nekretnini, a nalogodavac se obvezuje da će mu isplatiti određenu posredničku naknadu ako taj pravni posao bude sklopljen.
Ugovor o posredovanju nije ugovor kojim se prometuje nekretnina.
Što je izvadak iz zemljišne knjige (vlasnički list)?
Izvadak iz zemljišne knjige je javna isprava koja prikazuje činjenično i pravno stanje nekretnine u trenutku izdavanja izvatka te je on jedini dokaz o pravu vlasništva na nekoj nekretnini. Na temelju izvatka iz zemljišne knjige sklapaju se svi pravni poslovi vezani uz nekretnine (ugovori o darovanju, kupoprodaji, zalogu).
Zemljišnoknjižni izvadak je dokaz o vlasništvu ili nekom drugom pravu koje može biti predmetom upisa u zemljišnu knjigu. Izvadci iz zemljišne knjige uživaju javnu vjeru i imaju dokaznu snagu javnih isprava.
Što su to zemljišne knjige?
Zemljišne knjige su javne knjige u koje se upisuju nekretnine, vlasništvo i druga stvarna prava, neka obvezna prava na nekretninama te određeni odnosi relevantni za pravni promet nekretnina.
Prema tome, zemljišne knjige su javne knjige, koje se vode na temelju podataka katastarske izmjere, pri čemu zemljišne knjige vode općinski sudovi.
Što je katastar?
Katastar je evidencija koja sadrži podatke o česticama zemljine površine i zgradama koje trajno leže na zemljinoj površini ili ispod nje te o posebnim na zemljinoj površini. Katastarsku evidenciju vode područni uredi Državne geodetske uprave te Gradski ured za katastar i geodetske poslove Grada Zagreba. Uredi u kojima se vodi katastar popularno se nazivaju katastarski uredi ili samo katastar.
Što je građevinska dozvola?
Građevinska dozvola je dokument (upravni akt - rješenje) na temelju kojega se može započeti gradnja građevine. Njime se utvrđuje da je glavni, odnosno idejni projekt izrađen u skladu s propisima i utvrđenim uvjetima koje mora ispunjavati građevina na određenoj lokaciji te da su ispunjeni svi potrebni preduvjeti za gradnju.
Što je uporabna dozvola?
Uporabna dozvola dokaz je da je nekretnina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom i da se smije upotrebljavati. Vrlo je važno pri kupnji provjeriti legalnost građevine, a to znači građevinsku odnosno uporabnu dozvolu.
Važno je napomenuti, kako i banke često traže predočenje uporabne dozvole u postupku odobravanja stambenih kredita. Prodavatelj prije kupnje treba predočiti uporabnu dozvolu (ili rješenje o izvedenom stanju) s klauzulom pravomoćnosti.
Što je etažni elaborat?
Etažiranje je postupak kojim se uspostavlja vlasništvo nad točno određenim dijelom zgrade, te njegovo upisivanje u zemljišne knjige koje su jedini pravni dokaz o vlasništvu nekretnine.
Etažnim elaboratom odnosno planom posebnih dijelova zgrade, grafički se i tekstualno određuju posebni suvlasnički dijelovi u zgradi, pripadajući sporedni dijelovi te udjeli pojedinih suvlasnika u vlasništvu nad zajedničkim dijelovima zgrade i zemljišta na kojem je zgrada izgrađena.
Vlasnik stana u neetažiranoj zgradi, vlasnik je jednog nedefiniranog dijela te zgrade.
Svakom suvlasniku zgrade, osim stana, pripada i udio u zajedničkim prostorijama zgrade (podrum, drvarnica, stubišta, hodnici, tavan) i dio zemljišta na kojem je izgrađena zgrada. Ukoliko zgrada nije etažirana, neće biti potpuno jasno koji je dio zgrade i u kakvom je udjelu u nečijem vlasništvu.
Što je tabularna izjava?
Tabularna isprava/izjava je dokument kojim prodavatelj izjavljuje da je nekretnina u cijelosti isplaćena te da dopušta upis prava vlasništva u zemljišnim knjigama na kupca. Prodavatelj mora izdati kupcu tabularnu ispravu/izjavu, ako je kupac svoje obveze izvršio na uredan način, odnosno isplatio ugovorenu cijenu.
Tabularna isprava/izjava može biti dio kupoprodajnog ugovora ili se može izdati kao zaseban dokument.
Tabularna isprava/izjava također mora biti ovjerena od strane javnog bilježnika.
Nova ili korištena nekretnina?
Kada su u pitanju porezne obaveze kod kupovine nekretnina, prva je pitanje je li nekretnina nova (tj., je li bila nastanjena) ili nije.
Ako kupujete novu nekretninu (tj. onu koja nije bila nastanjena) od obveznika PDV-a, tada ste dužni platiti PDV (25 %) na isporuku građevine (ili dijela građevine), uključujući zemljište na kojem se građevina nalazi. Isto se odnosi i na kupovinu korištene građevine sa zemljištem unutar dvije godine ako je isporučitelj građevine obveznik PDV-a. U ovom slučaju ne trebate platiti porez na promet nekretnina.
Ako kupujete nekretninu koja ne spada u prethodnu kategoriju, tada ste pri kupnji nekretnine dužni platiti porez na promet nekretnina po stopi od 3% u odnosu na tržišnu vrijednost nekretnine u trenutku nastanka porezne obveze. Zahvaljujući tome što se ugovor o kupoprodaji nekretnine ovjerava kod javnog bilježnika, isprave o stjecanju nekretnine upravo oni, javni bilježnici, dostavljaju u nadležnu poreznu upravu, koja zatim izdaje privremeno porezno rješenje. Stjecatelj nekretnine dužan je u roku od 15 dana od dana dostave poreznog rješenja platiti utvrđeni iznos poreza.
Tko je oslobođen poreza na promet nekretnina?
Poreza na promet nekretnina oslobođene su razne kategorije građana, i to u slučaju:
● Darovanja i nasljeđivanja bez naknade od strane bračnog i izvanbračnog druga, potomaka i predaka u uspravnoj liniji
● Razdiobe zajedničkog vlasništva u slučaju razvoda
● Zaštićenih najmoprimaca
● Stanarskog prava
● Ostalo.
Podrobne informacije o tome tko je sve oslobođen poreza na promet nekretnina i pod kojim uvjetima nalaze se na stranicama Porezne uprave: https://www.porezna-uprava.hr/Gradani/Stranice/Nekretnine/Vodi%c4%8d-za-stjecatelja-nekretnine.aspx
Što je subvencioniranje stambenih kredita od strane APN-?
Subvencioniranje stambenih kredita je mjera pomoći Vlade Republike Hrvatske kojom se hrvatskim državljanima želi olakšati stambeno zbrinjavanje kroz otplatu dijela stambenog kredit.
Zahtjev za subvencioniranje stambenog kredita zajedno sa zahtjevom za stambeni kredit podnosi se u kreditnu instituciju u kojoj se podiže stambeni kredit.
Prijaviti se mogu hrvatski državljani koji nisu stariji od 45 godina te koji, isto kao i njihovi izvanbračni partneri, supružnici i neformalni životni partneri, u vlasništvu nemaju stan odnosno kuću koji su u takvom stanju uporabljivosti da postoje osnovni higijensko-tehnički uvjeti za život, odnosno koji u vlasništvu imaju samo jedan stan ili kuću koji su u takvom stanju uporabljivosti da postoje osnovni higijensko-tehnički uvjeti za život, ali je prodaju radi kupnje veće. Subvencioniranje kredita odobrava se za kupnju stana ili kuće, odnosno za gradnju kuće čija cijena s PDV-om ne prelazi 1500 eura po kvadratu. Cijena može biti veća, ali se u tom slučaju njezina razlika neće subvencionirati.
Korisnik subvencije ima obvezu prijave svog prebivališta i prebivališta članova kućanstva navedenih u zahtjevu na adresi kupljenog stana ili kuće, odnosno izgrađene kuće, u roku od 30 dana od dana stupanja u posjed stana ili kuće, u kontinuitetu sve do isteka roka od dvije godine nakon roka subvencioniranja kredita.
Ograničen je ukupan iznos kredita do maksimalnih 100.000 eura. Stambeni kredit može biti veći od tog iznosa ali se neće subvencionirati. Također, rok otplate kredita ne smije biti kraći od 15 godina.
Više o tome na linku: https://apn.hr/subvencionirani-stambeni-krediti/najcesca-pitanja
Što je bitno provjeriti kod nekretnine?
Kod nekretnine dvije su stvari koje moraju biti uredne, a to su kao prvo uredno vlasništvo nekretnine, a potom, ako se radi o izgrađenoj nekretnini, legalnost objekta. Za zemljišta iz naše ponude prije oglašavanja nastojimo od vlasnika dobiti dokument Lokacijska informacija koji se podiže u nadležnom upravnom odjelu za prostorno uređenje, a u tom dokumentu već vidimo u kojoj zoni se zemljište nalazi, koja mu je namjena i koji se prostorni planovi odnose na to zemljište i gdje se može izvršiti uvid u navedene prostorne planove.
Ova web stranica koristi kolačiće i slične tehnologije kako bi vam pružila najbolje korisničko iskustvo, uključujući personalizaciju oglašavanja i sadržaja. Postavke kolačića možete podesiti u svojem web pregledniku. Klikom na 'Prihvaćam', pristajete na korištenje kolačića.